Aktepe İzolasyon & Havalandırma Sistemleri Aktepe İzolasyon & Havalandırma Sistemleri Aktepe İzolasyon & Havalandırma Sistemleri Aktepe İzolasyon & Havalandırma Sistemleri


Aspiratör


 • Bulunduğu ortamdaki kullanılmış havanın temizlenmesi amacıyla kullanılan elektrik aygıtıdır. Aspiratörlerin halk arasında bilinen diğer adı da fandır. Fanlar özelliklerine göre ikiye ayrılır.

  Emiş (dönüş) Fanı: Bu fan, ortamdaki havayı emdiğinden aspiratör olarak adlandırılır.
  Veriş (besleme) Fanı: Bu fan, ortamdaki havanın sirkule edilmesini sağladığından vantilatör olarak adlandırılır.

  Fanın hareketli elemanı olan çarkı, hava üzerinde iş yapar ve ona statik ve kinetik enerji kazandırır. Havaya kazandırılan bu statik ve kinetik enerjilerin birbirine oranı, fanın türüne bağlıdır.

  Emiş (dönüş) fanı kullanımı, küçük sistemlerde isteğe bağlıdır; iç – dış hava karışımı ile çalışılan, sistemlerde ise gereklidir. Sabit egzoz sistemlerinin (örneğin tuvalet aspiratörleri gibi) etkisini karşılamak ve iklimlendirilen mahalde bir artı basınç oluşturmak için emiş fanları, veriş fanlarından biraz daha küçük debi ile çalışırlar. Egzoz fanı, iç – dış hava karışımı ile çalışılan, ancak, emiş fanı kullanılmayan sistemlerde bulunur ve alınan dış hava kadar dönüş havasının egzoz edilmesini sağlar. Bu hava temizleme işlemi; ortamdaki kullanılmış havanın dışarıya atılması şeklinde ya da aspiratörün çıkışına bir karbon filtre konularak havanın temizlenmesi sağlanıp havanın tekrar ortama verilmesi şeklindedir. Aspiratör çıkışına konulan bu karbon filtrenin yaklaşık olarak altı ayda bir değiştirilmesi gerekir. Ayrıca özellikle mutfaklarda kullanılan aspiratörlerin hava girişine yağ tutucu filtre takılır. Bu filtreler özel kâğıttan ya da alüminyumdan yapılırlar. Kâğıt filtreler yaklaşık üç ayda bir değiştirilir. Alüminyum filtreler ise üç ayda bir su ile yıkanıp durulanır, kuruduktan sonra tekrar yerine takılır.

  Filtrelerin değiştirilme süreleri her marka için farklıdır.

  İyi bir aspiratörün aşağıdaki özellikleri taşıması gerekir.

  - Aspiratörün emiş gücü ortama göre ayarlanabilmelidir. (motor hız ayarı yapılabilmeli)
  - Gürültüsüz çalışmalı.
  - Dış etkenlere karşı sağlam olmalı .
  - Temizlemesi kolay olmalı.
  - Elektrik bağlantıları çok iyi yalıtılmış olmalı.
  - Montajı ve takılıp sökülmesi kolay olmalı.
  - Kullanımı basit olmalıdır.

 

Yapılan İşler

İzolasyon Güney Kot Yıkama (İstanbul)
Havalandırma Samsun Kültür Merkezi (Samsun)
Çatı/Cephe İskenderun Vergi Dairesi (Hatay)
Doğalgaz Baca Sistemleri Yüksekova Öğretmenevi (Hakkari)
İzolasyon, Havalandırma, Sac kaplama, Yüzey kaplama ,Doğalgaz Baca sistemleri ve Tüm Tadilat İşleriniz, imalat ve montaj şeklinde Uzman Ekiplerimizle İtina ile Yapılır..
Copyright © 2015 Arvyda İnternet Teknolojileri ve Danışmanlık Hizmetleri - Sac Kaplama, Ram Bacası, Halaş Borusu, Paslanmaz Boru & Davlumbazları, Kızgın Yağ Borusu ve Tank Kaplaması